Amazon Riverjet Life
Amazon Riverjet Life
216 × 91 × 59 in
2 upright seats in swim area
The Amazonas Riverjet Life swim spa model is designed for swimming enthusiasts. Choose our Amazonas Riverjet Life swim spa for your home, a product that embodies in one the perfect tool for an afternoon workout and a place to relax with your children. . At almost 7.6 ft wide and 18 ft long, it has a prestigious look and an updated design. Thanks to its semi-cabinet design, you don’t have to bother with the very costly and time-consuming installation work; all you have to do is just simply use the swim spa.
MSRP: $46,995
Our Price: $29,995
Product specifications
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 2750 lbs |
| Dimensions | 216 × 91 × 59 in |
| Comfort Solutions | |
| Hydromassage pump | 3 pcs 3 HP counter-current (LX) pumps |
| Premium solutions | Heat exchange pereparation, Thermo cover |
| Technical Specification | |
| Control panel | Easy 7 |
| Frame | Stainless steel |
| Heating unit | 4 kW |
| Hydromassage pump | 3 pcs 3 HP counter-current (LX) pumps |
| Insulation | NEW – Life scandinavian insulation |
| Power requirement | 240V 60Hz 60A |
| Reinforcement | Fiberglass |
| Side cover | HorizontSide™ or semi-inground UV-proof wood textured plastic |
| Water circulation | 1 pc 1.25 HP water circulating pump |
| Water filtering | 4 pcs Superfine filter cartridge, Ozone generator |
| Dimensions | 18 x 7.5 x 4.8 ft |
| Features | |
| Amount of water | 2113 gallons |
| Net weight | 2536 lbs |
| Reclining / Sitting places | 2 persons |
| Total Number of Jets | 27 |
| Waterfall / fountain jets | 2 × 3 pcs lighting laminar fountain jets |
| Other Features | |
| Acrylic color | Sterling Silver |
| Cabinet colors | Grey |
| Color-therapy lighting | Central LED lighting |
Key technology of the 21st century
Wellis spas combine the latest technical innovations with exceptional style.
Smartphone™ app with WiFi
Our in.touch 2™ is a smart control that can be installed in the hot tub for smart devices Hot tubs equipped with the in.touch 2™ system provide remote access via connection to your home’s Wi-Fi network. After registration, you can easily track all error messages from Wellis hot tub. This way, you can spot any product malfunctions that arise.
Central color therapy lighting
The central color therapy lighting is a mood light recessed into the side wall at a deeper point in the Jacuzzi. One light fixture with 12 RGB LEDs illuminates the water. The colors can be easily adjusted at the touch of a button from the central control unit.
Ozmix™ system (Ozone + mixer)
Provides 20% fresher water when used with the appropriate amount of chlorine, compared to traditional systems.Ensures perfect water clarity.
NEW Scandinavian Insulation
Maximum thermal insulation, minimal energy consumption. Seamlessly installed insulation panels and air pockets in the base plate effectively retain the water temperature, preventing heat loss. The internal heat-reflective foil reflects the heat generated by the massage motors, accelerating the water heating process. Experience unparalleled comfort and efficiency!











