Mandala Life Hot Tub
Mandala Life Hot Tub
85 × 85 × 34 in
7 upright seats
The Mandala Life hot tub is perfect for hosting large groups of friends and family. Featuring 7 open bucket seats and 46 jets, including the incredible Wellis infinity jets.
MSRP: $26,995
Our Price: $19,995
Product specifications
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 855 lbs |
| Dimensions | 85 × 85 × 34 in |
| Comfort Solutions | |
| Hydromassage pump | 2 pcs 2 HP single speed |
| Premium solutions | Smartphone™ app with WiFi, Heat exchange pereparation, Thermo cover, W.I.S. Inline system |
| Sound system | Aquasoul™ Pro 2.1 sound system – option |
| Technical Specification | |
| Frame | WPS |
| Side cover | LightSide™ UV-proof wood textured |
| Reinforcement | Poli-Max™ polyurethane |
| Insulation | NEW – Life scandinavian insulation |
| Power requirement | 22A / 35A – 240V/60Hz |
| Hydromassage pump | 2 pcs 2 HP single speed |
| Water circulation | Energy-saving W-EC circulating pump (0.25 kW) |
| Control panel | Smart Touch (K-1000) |
| Water filtering | 2 pcs MicroPlus antibacterial, Ozmix System (Ozon + mixer) |
| Heating unit | 4 kW |
| Dimensions | 85 x 85 x 34 in |
| Features | |
| Reclining / Sitting places | 7 sitting places |
| Amount of water | 297 gallons |
| Total Number of Jets | 46 |
| Waterfall / fountain jets | 2 Lighted Waterfalls |
| Net weight | 855 lbs |
| Other Features | |
| Infinity jets | 2 |
| Water diverter | WOW electronic water diverter |
| Color-therapy lighting | Well, EvenLight Jet, and Edge Lights, Cabinet and Corner Lighting |
| Smart-In Step System | Smart-In Step + 3 kW heat pump + LED lighting – option |
| Cabinet colors | Grey |
| Acrylic color | Ice White, Sterling Silver |
The Mandala Life hot tub is perfect for hosting large groups of friends and family. This tub features the incredibly infinity jets, WOW electric diverter, and incredible insulation. These features make the Mandala one of the most luxurious, but also energy efficient tubs on the market.
Key technology of the 21st century
Wellis spas combine the latest technical innovations with exceptional style.
Smartphone™ app with WiFi
Our in.touch 2™ is a smart control that can be installed in the hot tub for smart devices Hot tubs equipped with the in.touch 2™ system provide remote access via connection to your home’s Wi-Fi network. After registration, you can easily track all error messages from Wellis hot tub. This way, you can spot any product malfunctions that arise.
Energy-saving W-EC circulating pump (0.25 kW)
Very low power consumption (0.25 kW/h) water circulating pump. Its low power consumption, long life, and quiet operation make it environmentally friendly and cost-effective.
WPS frame
Immortality for the spa cabinet`s frame! The special polymer ensures exceptional stability and life for the Spa’s structural frame – protecting and extending the life of your investment even further.
Ozmix™ system (Ozone + mixer)
Provides 20% fresher water when used with the appropriate amount of chlorine, compared to traditional systems.Ensures perfect water clarity.
NEW Scandinavian Insulation
Maximum thermal insulation, minimal energy consumption. Seamlessly installed insulation panels and air pockets in the base plate effectively retain the water temperature, preventing heat loss. The internal heat-reflective foil reflects the heat generated by the massage motors, accelerating the water heating process. Experience unparalleled comfort and efficiency!
Smart-In Step System -optional
The 3kW heat pump can be stowed under the step. The heat pump can operate from 23°F up to 104°F, which results in a 70-75% heating energy saving. We have created storage compartments inside the stairs, and it is also possible to charge mobile phones and light up around the steps. (option for all Life spas)
LIGHTSIDE™ SPA CABINET
The LightSide™ cabinet system appears in PeakLife spas, which includes hidden lighting under the corner elements, and an in-house developed LED strip, which runs along the side cover of the hot tub.
INFINITY JET
The infinity jet makes the massage experience even more enjoyable by massaging a larger portion of the body and doesn’t only move up and down, it draws an infinite figure eight as it turns.
WOW SYSTEM
Wellis Optimized Waterflow Our improved electric water diverter provides 75% higher pressure with approx. 45% less energy consumption compared to our previous models’ large manual diverter.
CRYSTAL CLEAN SYSTEM
The new circulation jet has been designed to have 3 zones, where 2 zones are pointed downwards to stir up the sand and dirt from the bottom of the hot tub.
IN-LINE WIS SYSTEM
This useful, built-in accessory provides 24-hour monitoring of your spa’s water quality status via your smartphone.
LIGHT-ZONE SYSTEM
With the Light-zone system, you can adjust the light play of 3 predefined light therapy zones in your hot tub. ZONE 1: Well Light with EvenLight Jets ZONE 2: Edge lighting, ZONE 3: Cabinet & corner lighting
LIGHTING JETS
The new jets have an illuminated effect in Wellis PeakLife Premium spas, uniquely only in Wellis spas. The edge of the jets also lights up, thus providing an impressive sight.








