Hercules Hot Tub
Hercules Hot Tub
85 x 85 x 36 in
1 reclining place / 5 sitting places
With its 6 seated hot tub design, this model stands out from average massage spas. The 45 jets provide the ultimate massage experience all the time while the Ozone disinfection technology protects your water from germs and bacteria.
MSRP: $13,995
Our Price: $10,995
Product specifications
| Comfort Solutions | |
| Hydromassage pump | 1 pc 2 HP double speed, 1 pc 2 HP single speed |
| Premium solutions | Thermo cover |
| Technical Specification | |
| Control panel | Easy4 (K-300) |
| Frame | WPS |
| Heating unit | 4 kW |
| Hydromassage pump | 1 pc 2 HP double speed, 1 pc 2 HP single speed |
| Insulation | NEW – Life scandinavian insulation, Polyfoam 1.4 in/0.4 in |
| Power requirement | 240V 60Hz 27A |
| Reinforcement | Poli-Max™ polyurethane |
| Side cover | HorizontSide™ UV-proof wood textured plastic |
| Water filtering | 1 pc Superfine filter cartridge, Ozone generator |
| Dimensions | 85 x 85 x 36 in |
| Features | |
| Amount of water | 330 gallons |
| Net weight | 728 lbs |
| Reclining / Sitting places | 1 reclining place / 5 sitting places |
| Total Number of Jets | 45 |
| Waterfall / fountain jets | 2 pcs lighting laminar fountain jets |
| Other Features | |
| Acrylic color | Ice White, Midnight Canyon, Sterling Silver |
| Audio system type | With Audio System (FREE for limited stock only), Without Sound System |
| Cabinet colors | Grey |
| Color-therapy lighting | 16 exclusive LED lights |
Key technology of the 21st century
Wellis spas combine the latest technical innovations with exceptional style.
Scandinavian insulation
The following insulations are available for our pools, thanks to which the water maintains the desired temperature for a long time. Standard insulation: 0.4 in, polyfoam insulation on the side cover and the subfloor. Scandinavian insulation: 1.4 in polyfoam insulation on the side cover and the subfloor.
WPS frame
Immortality for the spa cabinet`s frame! The special polymer ensures exceptional stability and life for the Spa’s structural frame – protecting and extending the life of your investment even further.
Exclusive color therapy lighting
The exclusive color therapy lighting, which is a direct underwater mood lighting built into the sidewall of the hot tub, consists of 10-20 LEDs, depending on the type of hot tub, which are illuminated in harmony with the standard underwater color therapy lighting if installed in the hot tub.











