Lima Life Premium
Lima Life Premium
86 × 86 × 35 in
7 upright seats
Do you like to spend your free time in large groups? Do you have a lot of friends you’d like to invite over for a cozy evening? Would the event be even more perfect if you could add a hot tub experience to these friendly get-togethers? Choose our Wellis Lima Life model, where up to 7 people can enjoy the relaxing wellness of the massage rooms. And that’s not all! Designed to be the world’s greenest massage spa, you don’t even have to worry about the cost of consuming a hot tub due to frequent use and higher performance! Design your dream pool, choose from our range of extra accessories and bring the unforgettable experience of an unparalleled massage to your home!
MSRP: $16,495
Our Price: $12,995
Product specifications
| Comfort Solutions | |
| Headrest Pillows | 4 |
| Hydromassage pump | 2 pcs 3 HP single speed |
| Sound system | MyMusic™ 2.0 Sound System – option |
| Premium solutions | Heat exchange pereparation, Smartphone™ app with WiFi – option, Thermo cover |
| Technical Specification | |
| Dimensions | 86 x 86 x 36 in |
| Frame | WPS |
| Side cover | StarSide™ UV-proof wood textured plastic |
| Reinforcement | Poli-Max™ polyurethane |
| Insulation | NEW – Life scandinavian insulation |
| Power requirement | 22A / 35A – 240V/60Hz |
| Hydromassage pump | 2 pcs 3 HP single speed |
| Water circulation | Energy-saving W-EC circulating pump (0.25 kW) |
| Control panel | Easy 7 |
| Water filtering | 1 pc Superfine filter cartridge, Ozmix System (Ozon + mixer) |
| Heating unit | 4 kW |
| Features | |
| Reclining / Sitting places | 7 sitting places |
| Total Number of Jets | 40 |
| Waterfall / fountain jets | 2 pcs lighting laminar fountain jets, Lighted Waterfall |
| Amount of water | 343 gallons |
| Net weight | 739 lbs |
| Other Features | |
| Acrylic color | Midnight Canyon, Sterling Silver |
| Cabinet Color | Brown, Grey |
| Color-therapy lighting | Well, Edge, and Corner Lighting |
| Smart-In Step System | Smart-In Step + 3 kW heat pump + LED lighting – option |
Looking for a hot tub that will turn your backyard into the ultimate oasis for your friends and family to enjoy? The spacious and energy-efficient 7-person hot tub, the Lima Life, will do that and more.
Key technology of the 21st century
Wellis spas combine the latest technical innovations with exceptional style.
Energy-saving W-EC circulating pump (0.25 kW)
Very low power consumption (0.25 kW/h) water circulating pump. Its low power consumption, long life, and quiet operation make it environmentally friendly and cost-effective.
WPS frame
Immortality for the spa cabinet`s frame! The special polymer ensures exceptional stability and life for the Spa’s structural frame – protecting and extending the life of your investment even further.
Exclusive color therapy lighting
The exclusive color therapy lighting, which is a direct underwater mood lighting built into the sidewall of the hot tub, consists of 10-20 LEDs, depending on the type of hot tub, which are illuminated in harmony with the standard underwater color therapy lighting if installed in the hot tub.
Ozmix™ system (Ozone + mixer)
Provides 20% fresher water when used with the appropriate amount of chlorine, compared to traditional systems.Ensures perfect water clarity.
NEW Scandinavian Insulation
Maximum thermal insulation, minimal energy consumption. Seamlessly installed insulation panels and air pockets in the base plate effectively retain the water temperature, preventing heat loss. The internal heat-reflective foil reflects the heat generated by the massage motors, accelerating the water heating process. Experience unparalleled comfort and efficiency!
Smart-In Step System -optional
The 3kW heat pump can be stowed under the step. The heat pump can operate from 23°F up to 104°F, which results in a 70-75% heating energy saving. We have created storage compartments inside the stairs, and it is also possible to charge mobile phones and light up around the steps. (option for all Life spas)
StarLight™ Corner Lighting
RGB LED lighting integrated in the ABS corner element works in harmony with the interior mood lighting of the massage spa.
CRYSTAL CLEAN SYSTEM
The new circulation jet has been designed to have 3 zones, where 2 zones are pointed downwards to stir up the sand and dirt from the bottom of the hot tub.



