Malaga Life Premium
Malaga Life Premium
86 × 86 × 35 in
1 reclining seat, 5 upright seats
The Malaga hot tub is the most energy efficient hot tub. It consumes 3.4kW/day, featuring state of the art heating and the thick Scandinavian insulation. It can hold up to 6 people and features a full sized lounger.
MSRP: $16,495
Our Price: $12,995
Product specifications
| Comfort Solutions | |
| Headrest Pillows | 3 |
| Hydromassage pump | 2 pcs 3 HP single speed |
| Sound system | MyMusic™ 2.0 Sound System – option |
| Premium solutions | Smartphone™ app with WiFi – option |
| Technical Specification | |
| Dimensions | 86 x 86 x 35 in |
| Frame | WPS |
| Side cover | StarSide™ UV-proof wood textured plastic |
| Reinforcement | Poli-Max™ polyurethane |
| Insulation | NEW – Life scandinavian insulation |
| Power requirement | 22A / 35A – 240V/60Hz |
| Hydromassage pump | 2 pcs 3 HP single speed |
| Water circulation | Energy-saving W-EC circulating pump (0.25 kW) |
| Heating unit | 4 kW |
| Control panel | Easy 7 |
| Water filtering | 1 pcs MicroPlus antibacterial, Ozmix System (Ozon + mixer) |
| Features | |
| Total Number of Jets | 40 |
| Amount of water | 317 gallons |
| Reclining / Sitting places | 1 reclining place / 5 sitting places |
| Waterfall / fountain jets | 1 pc waterfall, 3 pcs lighting laminar fountain jets |
| Net weight | 739 lbs |
| Other Features | |
| Cabinet Color | Brown, Grey |
| Acrylic color | Midnight Canyon, Sterling Silver |
| Color-therapy lighting | Well, Edge, and Corner Lighting |
| Smart-In Step System | Smart-In Step + 3 kW heat pump + LED lighting – option |
The Malaga Life Premium hot tub with its innovative solutions (switchable shoulder and neck massage jets) provides a relaxing massage after a busy day. The 40 massage jets, the enhanced-power massage pumps, and aromatic therapy are all responsible for a relaxing massage experience.
Key technology of the 21st century
Wellis spas combine the latest technical innovations with exceptional style.
Energy-saving W-EC circulating pump (0.25 kW)
Very low power consumption (0.25 kW/h) water circulating pump. Its low power consumption, long life, and quiet operation make it environmentally friendly and cost-effective.
WPS frame
Immortality for the spa cabinet`s frame! The special polymer ensures exceptional stability and life for the Spa’s structural frame – protecting and extending the life of your investment even further.
Exclusive color therapy lighting
The exclusive color therapy lighting, which is a direct underwater mood lighting built into the sidewall of the hot tub, consists of 10-20 LEDs, depending on the type of hot tub, which are illuminated in harmony with the standard underwater color therapy lighting if installed in the hot tub.
Ozmix™ system (Ozone + mixer)
Provides 20% fresher water when used with the appropriate amount of chlorine, compared to traditional systems.Ensures perfect water clarity.
NEW Scandinavian Insulation
Maximum thermal insulation, minimal energy consumption. Seamlessly installed insulation panels and air pockets in the base plate effectively retain the water temperature, preventing heat loss. The internal heat-reflective foil reflects the heat generated by the massage motors, accelerating the water heating process. Experience unparalleled comfort and efficiency!
Smart-In Step System -optional
The 3kW heat pump can be stowed under the step. The heat pump can operate from 23°F up to 104°F, which results in a 70-75% heating energy saving. We have created storage compartments inside the stairs, and it is also possible to charge mobile phones and light up around the steps. (option for all Life spas)
StarLight™ Corner Lighting
RGB LED lighting integrated in the ABS corner element works in harmony with the interior mood lighting of the massage spa.
CRYSTAL CLEAN SYSTEM
The new circulation jet has been designed to have 3 zones, where 2 zones are pointed downwards to stir up the sand and dirt from the bottom of the hot tub.









