Milano Life P&P Hot Tub
Milano Life P&P Hot Tub
85 × 75 × 34 in
“Plug & Play”, 1 reclining seat, and 4 upright seats
The Milano Life P&P hot tub provides 4 comfortable seats and an incredible lounger, making it one of the most capable plug and play hot tubs for sale.
MSRP: $12,995
Our Price: $9,500
Product specifications
| Comfort Solutions | |
| Headrest Pillows | 3 |
| Hydromassage pump | 1 pc 1,5 HP double speed |
| Premium solutions | Thermo cover |
| Technical Specification | |
| Dimensions | 85 x 75 x 34 in |
| Power requirement | 120V 60Hz 12A |
| Connection | Plug & Play |
| Control panel | Easy4 (K-300) |
| Frame | WPS |
| Heating unit | 1 kW |
| Hydromassage pump | 1 pc 1,5 HP double speed |
| Insulation | NEW – Life scandinavian insulation |
| Reinforcement | Poli-Max™ polyurethane |
| Side cover | HorizontSide™ UV-proof wood textured plastic |
| Water filtering | 1 pc Superfine filter cartridge, Ozone generator |
| Features | |
| Total Number of Jets | 36 |
| Amount of water | 255 gallons |
| Net weight | 618 lbs |
| Reclining / Sitting places | 1 reclining place / 4 sitting places |
| Other Features | |
| Acrylic color | Ice White |
| Cabinet Color | Grey |
| Color-therapy lighting | 14 exclusive LED lights |
Featuring 4 seats and a full sized lounger, the Milano Life Plug & Play hot tub is one of the largest plug and play hot tubs for sale.
Key technology of the 21st century
Wellis spas combine the latest technical innovations with exceptional style.
WPS frame
Immortality for the spa cabinet`s frame! The special polymer ensures exceptional stability and life for the Spa’s structural frame – protecting and extending the life of your investment even further.
Exclusive color therapy lighting
The exclusive color therapy lighting, which is a direct underwater mood lighting built into the sidewall of the hot tub, consists of 10-20 LEDs, depending on the type of hot tub, which are illuminated in harmony with the standard underwater color therapy lighting if installed in the hot tub.
Ozmix™ system (Ozone + mixer)
Provides 20% fresher water when used with the appropriate amount of chlorine, compared to traditional systems.Ensures perfect water clarity.
NEW Scandinavian Insulation
Maximum thermal insulation, minimal energy consumption. Seamlessly installed insulation panels and air pockets in the base plate effectively retain the water temperature, preventing heat loss. The internal heat-reflective foil reflects the heat generated by the massage motors, accelerating the water heating process. Experience unparalleled comfort and efficiency!
















