Danube Riverjet Life
Danube Riverjet Life
178 × 92 × 57 in
2 upright seats in swim area
Captivating solutions await you in our Danube product line. Our Danube Riverjet Life model combines unique training solutions with individual settings to guarantee the most favourable swimming programme. Our Danube product is equipped with two seats, so you no longer have to choose between the perfect massage experience and an unforgettable swimming programme. As a unique development, the filter compartment was placed at the end of the pool area, which increased the swimming area by more than 50 cm. Double-sided illuminated fountains and a semi-cabinet design await you in the Danube Riverjet Life swim spa!
MSRP: $38,495
Our Price: $24,995
Product specifications
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 2308 lbs |
| Dimensions | 178 × 92 × 57 in |
| Comfort Solutions | |
| Hydromassage pump | 1 pc 3 HP single speed, 3 pcs 3 HP double speed |
| Technical Specification | |
| Water filtering | 2 pcs Superfine filter cartridge, Ozmix System (Ozon + mixer) |
| Water circulation | Energy-saving W-EC circulating pump (0.25 kW) |
| Side cover | HorizontSide™ UV-proof wood textured plastic |
| Control panel | Easy 7 |
| Power requirement | 3 x 16A 400V/50Hz optimum |
| Heating unit | 3 kW |
| Hydromassage pump | 1 pc 3 HP single speed, 3 pcs 3 HP double speed |
| Frame | Stainless steel |
| Insulation | 3.5 cm XPS |
| Features | |
| Reclining / Sitting places | swim area / 2 sitting places |
| Waterfall / fountain jets | 6 pc Laminar fountain jets |
| Other Features | |
| Cabinet Color | Grey |
| Acrylic color | Ice White |
Key technology of the 21st century
Wellis spas combine the latest technical innovations with exceptional style.
Energy-saving W-EC circulating pump (0.25 kW)
Very low power consumption (0.25 kW/h) water circulating pump. Its low power consumption, long life, and quiet operation make it environmentally friendly and cost-effective.
Ozmix™ system (Ozone + mixer)
Provides 20% fresher water when used with the appropriate amount of chlorine, compared to traditional systems.Ensures perfect water clarity.













