Prague Life Hot Tub
Prague Life Hot Tub
79 × 79 × 35 in
1 reclining seat, 5 upright seats
The Prague Life Hot Tub is one of the most energy efficient and luxurious hot tubs for sale. Featuring 50 powerful jets that provide hydrotherapy from your shoulders to your feet.
MSRP: $14,995
Our Price: $11,995
Product specifications
| Comfort Solutions | |
| Headrest Pillows | 3 |
| Hydromassage pump | 1 pc 3 HP single speed |
| Premium solutions | Smartphone™ app with WiFi – option, Thermo cover |
| Sound system | MyMusic™ 2.0 Sound System – option |
| Technical Specification | |
| Dimensions | 79 x 79 x 35 in |
| Heating unit | 4 kW |
| Control panel | Easy 7 |
| Frame | WPS |
| Hydromassage pump | 1 pc 3 HP single speed |
| Insulation | NEW – Life scandinavian insulation |
| Power requirement | 16A /25A – 230V / 50Hz |
| Reinforcement | Poli-Max™ polyurethane |
| Side cover | StarSide™ UV-proof wood textured plastic |
| Water circulation | Energy-saving W-EC circulating pump (0.25 kW) |
| Water filtering | 1 pcs MicroPlus antibacterial, Ozmix System (Ozon + mixer) |
| Features | |
| Total Number of Jets | 50 |
| Amount of water | 317 gallons |
| Net weight | 498 lbs |
| Reclining / Sitting places | 1 reclining place / 5 sitting places |
| Waterfall / fountain jets | 2 pcs lighting new flat fountain jets |
| Other Features | |
| Cabinet Color | Brown, Grey |
| Acrylic color | Midnight Canyon, Sterling Silver |
| Color-therapy lighting | Well, Edge, and Corner Lighting |
| Smart-In Step System | Smart-In Step + 3 kW heat pump + LED lighting – option |
| Cabinet colors | Grey |
The Prague Life Hot Tub is one of the most energy efficient and luxurious hot tubs for sale. The Prague Life features 50 jets that provide hydrotherapy from your shoulders to your feet.
Key technology of the 21st century
Wellis spas combine the latest technical innovations with exceptional style.
Energy-saving W-EC circulating pump (0.25 kW)
Very low power consumption (0.25 kW/h) water circulating pump. Its low power consumption, long life, and quiet operation make it environmentally friendly and cost-effective.
WPS frame
Immortality for the spa cabinet`s frame! The special polymer ensures exceptional stability and life for the Spa’s structural frame – protecting and extending the life of your investment even further.
Exclusive color therapy lighting
The exclusive color therapy lighting, which is a direct underwater mood lighting built into the sidewall of the hot tub, consists of 10-20 LEDs, depending on the type of hot tub, which are illuminated in harmony with the standard underwater color therapy lighting if installed in the hot tub.
Ozmix™ system (Ozone + mixer)
Provides 20% fresher water when used with the appropriate amount of chlorine, compared to traditional systems.Ensures perfect water clarity.
NEW Scandinavian Insulation
Maximum thermal insulation, minimal energy consumption. Seamlessly installed insulation panels and air pockets in the base plate effectively retain the water temperature, preventing heat loss. The internal heat-reflective foil reflects the heat generated by the massage motors, accelerating the water heating process. Experience unparalleled comfort and efficiency!
Smart-In Step System -optional
The 3kW heat pump can be stowed under the step. The heat pump can operate from 23°F up to 104°F, which results in a 70-75% heating energy saving. We have created storage compartments inside the stairs, and it is also possible to charge mobile phones and light up around the steps. (option for all Life spas)
StarLight™ Corner Lighting
RGB LED lighting integrated in the ABS corner element works in harmony with the interior mood lighting of the massage spa.
CRYSTAL CLEAN SYSTEM
The new circulation jet has been designed to have 3 zones, where 2 zones are pointed downwards to stir up the sand and dirt from the bottom of the hot tub.
NEW FLAT FOUNTAINS
The reimagined lighting flat fountain jets also function perfectly as illuminated cup holders.




















