Lugano Life Hot Tub
Lugano Life Hot Tub
91 × 91 × 35 in
1 reclining seat, 5 upright seats
The Lugano Life hot tub features 5 spacious seats and a full sized lounger, all equipped with powerful massage jets to provide unmatched hydrotherapy.
MSRP: $18,995
Our Price: $13,995
Product specifications
| Comfort Solutions | |
| Headrest Pillows | 3 |
| Hydromassage pump | 2 pcs 3 HP single speed |
| Premium solutions | Heat exchange pereparation, Smartphone™ app with WiFi – option, Thermo cover |
| Sound system | MyMusic™ 2.0 Sound System – option |
| Technical Specification | |
| Dimensions | 91 x 91 x 35 in |
| Hydromassage pump | 2 pcs 3 HP single speed |
| Frame | WPS |
| Heating unit | 4 kW |
| Insulation | NEW – Life scandinavian insulation |
| Control panel | Easy 7 |
| Power requirement | 22A / 35A – 240V/60Hz |
| Reinforcement | Poli-Max™ polyurethane |
| Side cover | HorizontSide™ UV-proof wood textured plastic |
| Water circulation | Energy-saving W-EC circulating pump (0.25 kW) |
| Water filtering | 3 pcs Superfine filter cartridge, Ozmix System (Ozon + mixer) |
| Features | |
| Total Number of Jets | 52 |
| Net weight | 853 lbs |
| Amount of water | 365 gallons |
| Reclining / Sitting places | 1 reclining place / 5 sitting places |
| Waterfall / fountain jets | 2 pcs lighting new flat fountain jets |
| Other Features | |
| Color-therapy lighting | 13 exclusive LED lights |
| Smart-In Step System | Smart-In Step + 3 kW heat pump + LED lighting – option |
| Cabinet colors | Black, Brown, Grey |
| Acrylic color | Ice White, Midnight Canyon, Sterling Silver |
The Lugano Life 6-person hot tub is an incredibly luxurious lounger hot tub for sale. There’s 5 spacious seats and a full sized lounger, all equipped with powerful massage jets to provide unmatched hydrotherapy.
Key technology of the 21st century
Wellis spas combine the latest technical innovations with exceptional style.
Energy-saving W-EC circulating pump (0.25 kW)
Very low power consumption (0.25 kW/h) water circulating pump. Its low power consumption, long life, and quiet operation make it environmentally friendly and cost-effective.
WPS frame
Immortality for the spa cabinet`s frame! The special polymer ensures exceptional stability and life for the Spa’s structural frame – protecting and extending the life of your investment even further.
Exclusive color therapy lighting
The exclusive color therapy lighting, which is a direct underwater mood lighting built into the sidewall of the hot tub, consists of 10-20 LEDs, depending on the type of hot tub, which are illuminated in harmony with the standard underwater color therapy lighting if installed in the hot tub.
Ozmix™ system (Ozone + mixer)
Provides 20% fresher water when used with the appropriate amount of chlorine, compared to traditional systems.Ensures perfect water clarity.
NEW Scandinavian Insulation
Maximum thermal insulation, minimal energy consumption. Seamlessly installed insulation panels and air pockets in the base plate effectively retain the water temperature, preventing heat loss. The internal heat-reflective foil reflects the heat generated by the massage motors, accelerating the water heating process. Experience unparalleled comfort and efficiency!
Smart-In Step System -optional
The 3kW heat pump can be stowed under the step. The heat pump can operate from 23°F up to 104°F, which results in a 70-75% heating energy saving. We have created storage compartments inside the stairs, and it is also possible to charge mobile phones and light up around the steps. (option for all Life spas)
CRYSTAL CLEAN SYSTEM
The new circulation jet has been designed to have 3 zones, where 2 zones are pointed downwards to stir up the sand and dirt from the bottom of the hot tub.
NEW FLAT FOUNTAINS
The reimagined lighting flat fountain jets also function perfectly as illuminated cup holders.






















