Oslo Life P&P Hot Tub
Oslo Life P&P Hot Tub
79 × 59 × 31 in
“Plug & Play”, 2 reclining seats, and 1 upright seat
The Oslo Plug & Play hot tub allows two people to both sit back and relax in a dual lounger hot tub, receiving a full body hydromassage from the 30 strategically placed jets.
MSRP: $12,495
Our Price: $8,500
Product specifications
| Comfort Solutions | |
| Headrest Pillows | 2 |
| Hydromassage pump | 1 pc 1,5 HP double speed |
| Premium solutions | Thermo cover |
| Technical Specification | |
| Dimensions | 79 x 59 x 31 in |
| Power requirement | 120V 60Hz 12A |
| Heating unit | 1 kW |
| Connection | Plug & Play |
| Control panel | Easy4 (K-300) |
| Frame | WPS |
| Hydromassage pump | 1 pc 1,5 HP double speed |
| Insulation | NEW – Life scandinavian insulation |
| Water filtering | 1 pc Superfine filter cartridge, Ozone generator |
| Features | |
| Total Number of Jets | 30 |
| Amount of water | 200 gallons |
| Net weight | 551 lbs |
| Reclining / Sitting places | 2 reclining places / 1 sitting place |
| Other Features | |
| Seating Capacity | Three Person |
| Acrylic color | Ice White, Sterling Silver |
| Cabinet Color | Grey |
| Color-therapy lighting | 10 exclusive LED lights |
If you’re looking for a compact and easy to setup hot tub, the Oslo Plug & Play is the tub for you. Two people can both sit back and relax in a dual lounger hot tub, receiving a full body hydromassage from the 30 strategically placed jets.
Key technology of the 21st century
Wellis spas combine the latest technical innovations with exceptional style.
WPS frame
Immortality for the spa cabinet`s frame! The special polymer ensures exceptional stability and life for the Spa’s structural frame – protecting and extending the life of your investment even further.
Exclusive color therapy lighting
The exclusive color therapy lighting, which is a direct underwater mood lighting built into the sidewall of the hot tub, consists of 10-20 LEDs, depending on the type of hot tub, which are illuminated in harmony with the standard underwater color therapy lighting if installed in the hot tub.
Ozmix™ system (Ozone + mixer)
Provides 20% fresher water when used with the appropriate amount of chlorine, compared to traditional systems.Ensures perfect water clarity.
NEW Scandinavian Insulation
Maximum thermal insulation, minimal energy consumption. Seamlessly installed insulation panels and air pockets in the base plate effectively retain the water temperature, preventing heat loss. The internal heat-reflective foil reflects the heat generated by the massage motors, accelerating the water heating process. Experience unparalleled comfort and efficiency!
CRYSTAL CLEAN SYSTEM
The new circulation jet has been designed to have 3 zones, where 2 zones are pointed downwards to stir up the sand and dirt from the bottom of the hot tub.

