Kilimanjaro Life Hot Tub
Kilimanjaro Life Hot Tub
93 × 93 × 37 in
1 reclining seat, 5 upright seats
The Kilimanjaro hot tub features 59 incredible jets, 6 seats and a full-sized lounger.
This hot tub makes hydrotherapy unforgettable with its infinity foot massage, foot, calf and thigh massage in one reclining seat all at once! Our PeakLife spas have the new LightSide™ design cabinet paired with vertical corner elements, lending an elegance touch to the aesthetics.
MSRP: $30,495
Our Price: $21,995
Product specifications
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 1001 lbs |
| Dimensions | 93 × 93 × 37 in |
| Comfort Solutions | |
| Hydromassage pump | 2 pcs 3 HP single speed |
| Premium solutions | Smartphone™ app with WiFi, Heat exchange pereparation, Thermo cover, W.I.S. Inline system |
| Sound system | Aquasoul™ Pro 4.1 hidden sound system – option |
| Technical Specification | |
| Frame | WPS |
| Side cover | LightSide™ UV-proof wood textured |
| Reinforcement | Poli-Max™ polyurethane |
| Insulation | NEW – Life scandinavian insulation |
| Power requirement | 22A / 35A – 240V/60Hz |
| Hydromassage pump | 2 pcs 3 HP single speed |
| Water circulation | Energy-saving W-EC circulating pump (0.25 kW) |
| Control panel | 1 button auxiliary control panel, Smart Touch (K-1000) |
| Water filtering | 3-pcs MicroPlus antibacterial, Ozmix System (Ozon + mixer) |
| Heating unit | 4 kW |
| Dimensions | 93 x 93 x 37 in |
| Features | |
| Reclining / Sitting places | 1 reclining place / 5 sitting places |
| Amount of water | 383 gallons |
| Total Number of Jets | 59 |
| Waterfall / fountain jets | 2 pcs lighting new flat fountain jets, 24” Lighted Waterfall |
| Net weight | 1001 lbs |
| Other Features | |
| Cabinet Color | Brown, Grey |
| Infinity jets | 6 |
| Water diverter | WOW electronic water diverter |
| Color-therapy lighting | Well, EvenLight Jet, and Edge Lights, Cabinet and Corner Lighting |
| Smart-In Step System | Smart-In Step + 3 kW heat pump + LED lighting – option |
| Acrylic color | Midnight Canyon, Sterling Silver |
Key technology of the 21st century
Wellis spas combine the latest technical innovations with exceptional style.
Smartphone™ app with WiFi
Our in.touch 2™ is a smart control that can be installed in the hot tub for smart devices Hot tubs equipped with the in.touch 2™ system provide remote access via connection to your home’s Wi-Fi network. After registration, you can easily track all error messages from Wellis hot tub. This way, you can spot any product malfunctions that arise.
Energy-saving W-EC circulating pump (0.25 kW)
Very low power consumption (0.25 kW/h) water circulating pump. Its low power consumption, long life, and quiet operation make it environmentally friendly and cost-effective.
WPS frame
Immortality for the spa cabinet`s frame! The special polymer ensures exceptional stability and life for the Spa’s structural frame – protecting and extending the life of your investment even further.
Ozmix™ system (Ozone + mixer)
Provides 20% fresher water when used with the appropriate amount of chlorine, compared to traditional systems.Ensures perfect water clarity.
NEW Scandinavian Insulation
Maximum thermal insulation, minimal energy consumption. Seamlessly installed insulation panels and air pockets in the base plate effectively retain the water temperature, preventing heat loss. The internal heat-reflective foil reflects the heat generated by the massage motors, accelerating the water heating process. Experience unparalleled comfort and efficiency!
Smart-In Step System -optional
The 3kW heat pump can be stowed under the step. The heat pump can operate from 23°F up to 104°F, which results in a 70-75% heating energy saving. We have created storage compartments inside the stairs, and it is also possible to charge mobile phones and light up around the steps. (option for all Life spas)
LIGHTSIDE™ SPA CABINET
The LightSide™ cabinet system appears in PeakLife spas, which includes hidden lighting under the corner elements, and an in-house developed LED strip, which runs along the side cover of the hot tub.
INFINITY JET
The infinity jet makes the massage experience even more enjoyable by massaging a larger portion of the body and doesn’t only move up and down, it draws an infinite figure eight as it turns.
WOW SYSTEM
Wellis Optimized Waterflow Our improved electric water diverter provides 75% higher pressure with approx. 45% less energy consumption compared to our previous models’ large manual diverter.
CRYSTAL CLEAN SYSTEM
The new circulation jet has been designed to have 3 zones, where 2 zones are pointed downwards to stir up the sand and dirt from the bottom of the hot tub.
IN-LINE WIS SYSTEM
This useful, built-in accessory provides 24-hour monitoring of your spa’s water quality status via your smartphone.
NEW WATERFALL
Our new waterfall in the spa is made according to a renewed design and creates the effect of a real waterfall. A unique appearance and a perfectly functioning waterfall attribution.
NEW FLAT FOUNTAINS
The reimagined lighting flat fountain jets also function perfectly as illuminated cup holders.
LIGHT-ZONE SYSTEM
With the Light-zone system, you can adjust the light play of 3 predefined light therapy zones in your hot tub. ZONE 1: Well Light with EvenLight Jets ZONE 2: Edge lighting, ZONE 3: Cabinet & corner lighting
LIGHTING JETS
The new jets have an illuminated effect in Wellis PeakLife Premium spas, uniquely only in Wellis spas. The edge of the jets also lights up, thus providing an impressive sight.
Aquasol™ Pro Max 4.1 Hidden Sound System
4-channel amplifier with a Bluetooth receiver, Waterproof controller within the spa cabinet, Subwoofer (100 W), 4 built-in hidden speakers























