Olympus Hot Tub
Olympus Hot Tub
140 × 91 × 39 in
2 reclining places, 7 sitting places
As many as 9 people can comfortably relax in the Olympus spa that meets the highest needs. You may also enjoy the beneficial effects of warm water in this spa with 7 seats, 2 recliners and a bevy of jets, ensuring a massage experience greater than ever before.
MSRP: $42,495
Our Price: $24,995
Product specifications
| Comfort Solutions | |
| Hydromassage pump | 1 pc 3 HP double speed, 1 pc 3 HP single speed, 2 pcs 2 HP single speed |
| Premium solutions | Smartphone™ app with WiFi, Aromatherapy, Heat exchange pereparation, Thermo cover |
| Sound system | Aquasoul™ Pro 4.1 circle flat sound system |
| Technical Specification | |
| Control panel | Smart Touch (K-1000) |
| Frame | Stainless steel |
| Heating unit | 4 kW |
| Hydromassage pump | 1 pc 3 HP double speed, 1 pc 3 HP single speed, 2 pcs 2 HP single speed |
| Insulation | NEW – Life scandinavian insulation |
| Power requirement | 240V 60Hz 32A, 240V 60Hz 60A |
| Reinforcement | Fiberglass |
| Side cover | HorizontSide™ UV-proof wood textured plastic |
| Water circulation | 1 pc 1.25 HP water circulating pump |
| Water filtering | 3 pcs MicroPlus filter cartridge, Ozmix System (Ozon + mixer) |
| Dimensions | 140 x 91 x 39 in |
| Features | |
| Amount of water | 735 gallons |
| Net weight | 1984 lbs |
| Reclining / Sitting places | 2 reclining places / 7 sitting places |
| Total Number of Jets | 88 |
| Waterfall / fountain jets | 1 pc waterfall, 2 pcs lighting new flat fountain jets |
| Other Features | |
| Acrylic color | Sterling Silver |
| Cabinet colors | Brown, Grey |
| Color-therapy lighting | 20 exclusive LED lights, Lighting jets |
| Smart-In Step System | Smart-In Step + 3 kW heat pump + LED lighting – option |
Key technology of the 21st century
Wellis spas combine the latest technical innovations with exceptional style.
Smartphone™ app with WiFi
Our in.touch 2™ is a smart control that can be installed in the hot tub for smart devices Hot tubs equipped with the in.touch 2™ system provide remote access via connection to your home’s Wi-Fi network. After registration, you can easily track all error messages from Wellis hot tub. This way, you can spot any product malfunctions that arise.
Aromatherapy
Aromatherapy fragrances and essential oils are for pampering the soul and the body. Elements of the therapy include inhalation, aromatherapy bath, and massage with essential oils – you can enjoy all of them in Wellis spas, which combine a hydrotherapy experience and the power of your favorite fragrances.
Exclusive color therapy lighting
The exclusive color therapy lighting, which is a direct underwater mood lighting built into the sidewall of the hot tub, consists of 10-20 LEDs, depending on the type of hot tub, which are illuminated in harmony with the standard underwater color therapy lighting if installed in the hot tub.
Ozmix™ system (Ozone + mixer)
Provides 20% fresher water when used with the appropriate amount of chlorine, compared to traditional systems.Ensures perfect water clarity.
NEW Scandinavian Insulation
Maximum thermal insulation, minimal energy consumption. Seamlessly installed insulation panels and air pockets in the base plate effectively retain the water temperature, preventing heat loss. The internal heat-reflective foil reflects the heat generated by the massage motors, accelerating the water heating process. Experience unparalleled comfort and efficiency!
Smart-In Step System -optional
The 3kW heat pump can be stowed under the step. The heat pump can operate from 23°F up to 104°F, which results in a 70-75% heating energy saving. We have created storage compartments inside the stairs, and it is also possible to charge mobile phones and light up around the steps. (option for all Life spas)
Aquasol™ Pro 4.1 Sound System
4-channel amplifier with a Bluetooth receiver, Waterproof controller within the spa cabinet, Subwoofer (100 W), 4 built-in speakers
CRYSTAL CLEAN SYSTEM
The new circulation jet has been designed to have 3 zones, where 2 zones are pointed downwards to stir up the sand and dirt from the bottom of the hot tub.
NEW FLAT FOUNTAINS
The reimagined lighting flat fountain jets also function perfectly as illuminated cup holders.
























