Danube W-Flow
Danube W-Flow
14’9” x 7’8” x 4’9”
2 upright seats in swim area
Captivating solutions await you in our Danube swim spa product line. Our Danube W-Flow model combines unique training solutions with individual settings to guarantee the most favourable swimming programme. Our Danube product is equipped with two seats, so you no longer have to choose between the perfect massage experience and an unforgettable swimming programme. As a unique development, the filter compartment was placed at the end of the pool area, which increased the swimming area by more than 50 cm. Double-sided illuminated fountains and a semi-cabinet design await you in the Danube W-Flow swim spa!
MSRP: $43,995
Our Price: $29,995
Product specifications
| Comfort Solutions | |
| Hydromassage pump | 1 pc 3 HP single speed, 3 pcs 3 HP counter-current (LX) pumps |
| Premium solutions | Smartphone™ app with WiFi, Heat exchange pereparation, Swimming stick, Thermo cover |
| Sound system | Aquasoul™ Pro 4.1 circle flat sound system |
| Technical Specification | |
| Control panel | Smart Touch (K-1000) |
| Frame | Stainless steel |
| Heating unit | 4 kW |
| Hydromassage pump | 1 pc 3 HP single speed, 3 pcs 3 HP counter-current (LX) pumps |
| Insulation | NEW – Life scandinavian insulation |
| Power requirement | 240V 60Hz 60A |
| Reinforcement | Fiberglass |
| Side cover | HorizontSide™ or semi-inground UV-proof wood textured plastic |
| Water circulation | 1 pc 1.25 HP water circulating pump |
| Water filtering | 2 pcs Superfine filter cartridge, Ozmix System (Ozon + mixer) |
| Dimensions | 14.8 x 7.7 x 4.8 ft |
| Features | |
| Amount of water | 1562 gallons |
| Net weight | 2309 lbs |
| Reclining / Sitting places | 2 persons |
| Total Number of Jets | 24 + W-Flow System |
| Waterfall / fountain jets | 2 × 3 pcs lighting laminar fountain jets |
| Other Features | |
| Acrylic color | Sterling Silver |
| Audio system type | With Audio System (FREE for limited stock only), Without Sound System |
| Cabinet colors | Brown, Grey |
| Color-therapy lighting | 21 exclusive LED lights, Iilluminated controls |
| Swim Spa Type | Single Zone Swim Spa |
W-FLOW SYSTEM
In a traditional swim spa, the user has to switch on/off the pumps manually for finding the proper water flow which fits their fitness level. The Amazon swim spa is equipped with brand new swim software. Combining this and the new W-flow system the Amazon became a professional training appliance. The user can choose six-speed levels from the slowest, most comfortable „floating” to the hardest exercise. Similarly to a modern treadmill, you can predefine the swimming speeds one after another, so you can insert slower stages between the swimming sprints. The flow rate can be adjusted 0.4-2.5 km / h.
- It can deliver twice as much water against traditional types of 180 m3/h.
- The width of the water flow is only 50-60 cm.
- The difference between water flow directions and the centerline of the spa is 0° therefore swimming is perfectly balanced.
- Mechanical elements are separated from the hydro-space, so any mechanical repairs can be done without sluicing the water.
- The heat pump connection in the swim spa is fixed and equipped with In.Grid system – consequently, the heating cost can be reduced to one-third of the electrical heating.
- Both the massage and the swim half can be separately controlled with the in.touch 2 application.
- Self-drain function – the swim half can be drained by the circulation pump: 10 m3 in 33 mins.
TURN YOUR SWIM SPA INTO THE ULTIMATE TRAINING DEVICE!
Learn more about the newest innovation of Wellis! Thanks to the several training sessions it is suitable for professional swimmers and beginners too. You can experience endless swimming with this new fitness machine. It’s like having your own coach to watch over you. The training session can be customized by setting flow intensities, durations, and color indicators. Before choosing a training drill, we recommend adjusting the parameters. Touch the settings icon on the right icon wheel. From there, you can access 6 different parameters. Choose from the following programs:
- Endurance: A swimming workout executed at a constant intensity for the entire set duration.
- Lap: A swimming workout executed at high and low-intensity intervals of equal step time.
- Transition: A series of equal steps at random intensities.
- Cardio: A swimming workout executed at two successive steps at high intensity for one step at low intensity.
- Power: A pyramid program where the intensity will progressively increase until a maximum intensity level is reached. It will then decrease progressively to end at low intensity.
- Personalized: You can create custom workouts.
Key technology of the 21st century
Wellis spas combine the latest technical innovations with exceptional style.
Smartphone™ app with WiFi
Our in.touch 2™ is a smart control that can be installed in the hot tub for smart devices Hot tubs equipped with the in.touch 2™ system provide remote access via connection to your home’s Wi-Fi network. After registration, you can easily track all error messages from Wellis hot tub. This way, you can spot any product malfunctions that arise.
Exclusive color therapy lighting
The exclusive color therapy lighting, which is a direct underwater mood lighting built into the sidewall of the hot tub, consists of 10-20 LEDs, depending on the type of hot tub, which are illuminated in harmony with the standard underwater color therapy lighting if installed in the hot tub.
Ozmix™ system (Ozone + mixer)
Provides 20% fresher water when used with the appropriate amount of chlorine, compared to traditional systems.Ensures perfect water clarity.
NEW Scandinavian Insulation
Maximum thermal insulation, minimal energy consumption. Seamlessly installed insulation panels and air pockets in the base plate effectively retain the water temperature, preventing heat loss. The internal heat-reflective foil reflects the heat generated by the massage motors, accelerating the water heating process. Experience unparalleled comfort and efficiency!
Aquasol™ Pro 4.1 Sound System
4-channel amplifier with a Bluetooth receiver, Waterproof controller within the spa cabinet, Subwoofer (100 W), 4 built-in speakers








